Izvanučionička (terenska) nastava – Zagreb 10. studenoga 2017.

Autor: Ana Birovljević, 24. 11. 2017.

Dana 10. studenoga 2017. za učenike drugih razreda organizirana je izvanučionička (terenska) nastava u Zagreb. Učenicima drugih razreda pridružila se novinarska i dramska skupina naše škole. Put Zagreba krenula su tri autobusa s oko 145 sudionika – učenika i njihovih razrednika (pratitelja putovanja). Voditeljica terenske nastave bila je vjeroučiteljica Nataša Šantić.

Kada smo došli u Zagreb, prvo smo obišli zagrebačku katedralu i grob bl. Alojzija Stepinca, a zatim smo s nestrpljenjem čekali ispred zgrade Hrvatskog sabora da naša grupa dođe na red razgledavanje unutrašnjosti najvažnije zgrade lijepe nam naše Republike Hrvatske. Tamo smo imali priliku upoznati se s prostorijama u kojima se donose najvažnije odluke o našoj državi. Najzanimljiviji dio svima, pretpostavljam, bio je onaj kada smo uživo imali priliku gledati i slušati žustru raspravu saborskih zastupnika. Veliko nam je zadovoljstvo bilo kada nam je g. Sinčić mahnuo pri izlasku s balkona.

Nakon posjeta Saboru prošetali smo Gornjim gradom, pored Banskih dvora u kojima je smještena Vlada RH, crkve sv. Marka te se kroz Kamenita vrata spustili prema Trgu bana Josipa Jelačića.

Uputili smo se na 40. međunarodni sajam knjiga i učila u Zagrebu, poznatiji kao Interliber. Unatoč velikom broju ljudi i užurbanoj atmosferi, ipak smo uspjeli razgledati i kupiti pokoju zanimljivu knjigu. Izbor knjiga bio je ogroman i bilo je nemoguće svaki naslov osjetiti pod rukama.

Interliber, kao i svake godine, ostavi dobar dojam svojom raznolikošću djela i sadržaja koje nudi svojim posjetiteljima. Masa znatiželjnih ljudi i mirisi još nepročitanih stranica idealna su kombinacija za opuštanje i uživanje svih ljubitelja tečnog štiva.

Nakon Interlibera autobusima smo krenuli prema Arena Centru u kojem smo imali priliku pogledati raznovrsnu ponudu najvećih svjetskih brandova.

U Areni smo imali veliki izbor restorana brze prehrane gdje smo mogli prezalogajiti nešto i iskoristiti vrijeme kojega je bilo mnogo, dovoljno za obići gotovo svaku trgovinu. Prije no što se spustio mrak, spremili smo svoje vrećice na autobusna mjesta i krenuli ponovno prema Trgu bana Josipa Jelačića.

Tamo smo imali priliku razgledati užurbane i prometne ulice Zagreba, milijun semafora i tramvaja koji su se nasumce izmjenjivali. Ni studeni koji je puhao nije uspio rastjerati masu ljudi koja je uživala u zraku i mirisu glavnog nam grada Lijepe Naše. Promrzle ruke grijali smo u najpoznatijim zagrebačkim kafićima.

Nakon slobodnog vremena na Trgu, prošetali smo do našeg posljednjeg odredišta – satiričkog kazališta Kerempuh. Kazalište poznato po vrhunskim glumcima i komičarima, kao i godinama prije, uspjelo je dobro prenijeti poruku predstave i, naravno, nasmijati nas do suza. Nakon predstave Ustav RH uputili smo se prema autobusima te krenuli na put kući.

Napisala: Antonija Skender, 3. PT