Mladi u EU

Autor: Ante Jurić, 19. 5. 2017.

Dana 11. svibnja 2017. godine studenti 2. godine Ekonomskog fakulteta iz Osijeka Denis Blaškić, Maja Tidlačka, Marijana Šajkunović i Vlatko Ilančić, naši bivši učenici, posjetili su našu školu.

U dogovoru s pojedinim profesorima došli su na njihov sat kako bi prezentirali prednosti za mlade koje nudi Europska unija te nedostatke koje ima Republika Hrvatska odlaskom mladih u EU.

Njihova je namjera bila svojom prezentacijom pokazati znanje o Europskoj uniji te kod učenika razviti svijest o važnosti poznavanja ustroja Europske unije te naglasiti prednosti koje ona nudi mladima.

Osim što su pričali su o povijesti i razvitku Europske unije, pokazali su i poznavanje općih obilježja Unije, kao što su izgled zastave, zemlje članice, naveli su kada i kako je Hrvatska postala članica te kako danas izgleda Europska unija. Pokazali su što sve Europska unija nudi mladima, s naglaskom na raznim projektima kao što je i projekt u kojemu sudjeluje naša škola, Erasmus+ koji mladima nudi školovanje, studiranje, volontiranje, sudjelovanje u različitim istraživačkim aktivnostima te obavljanje stručne prakse.

Studenti su proveli i nekoliko intervjua. Razgovarali su s učenicima koji su sudjelovali u Erasmus+ projektu, s nekim profesorima te s ravnateljicom škole. Kako bi svoju prezentaciju učinili zabavnijom za učenike su pripremili ankete i kviz.

Studenti su bili sretni što su uspjeli poučiti učenike novom znanju o Europskoj uniji. Nažalost, na prezentaciji nisu mogli svi sudjelovati jer je predviđeno bilo samo šest razreda, ali nadamo se da će nas i ubuduće posjećivati naši bivši učenici jer mi ćemo ih s radošću primati.

Studenti se zahvaljuju svim profesorima koji su ih primili na sat kako bi održali svoju prezentaciju i na taj način ostvarili dobru suradnju koja bi se svakako trebala nastaviti.

Daniel Ivkić, 3. E2