VUKOVAR,ŠARENGRAD,ILOK,VINKOVCI,ĐAKOVO-TERENSKA NASTAVA

Autor: Danica Crnov, 25. 11. 2016.

Učenici 4.E1 i 4.E2 razreda jučer su, sa svojim su razrednicama Jadrankom Perković i Vesnom Šimić te vjeroučiteljicom Natašom Šantić i profesoricom hrvatskoga jezika i povijesti  Sidonijom Grubišić te profesoricom  geografije Marinom Jokobović, održali terensku nastavu posjetivši Vukovar, Šarengrad. Ilok i Vinkovce.Pridružila im se i profesorica  Danica Crnov, knjižničarka.-

U Vukovaru su obišli memorijalna mjesta kako bi  na terenu naučili o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar.

Prvo mjesto posjeta bila je Trpinjska cesta, poznatija kao  Groblje tenkova i Spomen dom hrvatskih  branitelja. Sljedeća postaja bila je bolnica iz koje su odvedeni ranjenici koji su kasnije mučeni i smaknuti na Ovčari. Nakon toga su prošetali centrom grada Vukovara, prešli preko mosta Jean Michela Nicoliera i zapalili svijeću kod Križa koji je podignut 1998. u čast i slavu svim poginulima za slobodu Hrvatske. Jedan je od najljepših spomenika stradalima  u hrvatskom Domovinskom ratu. težak oko 40 tona, a visok čak 9,5 metara, napravljen od dvije vrste kamena-bračkoga i pazinskoga, uklesani su stihovi na glagoljici "Navik on živi ki zgine pošteno". Autor  spomenika je Šime Vidulin iz Červara kod Rovinja.

Sljedeće mjesto posjeta bio je Memorijalni centar Domovinskoga rata Vukovar. Tu su razgledali oružje i vozila koja su korištena u Domovinskom ratu. Posebice ih je šokirao podrum u kojem je vjerodostojno prikazano kako su izgledali zloglasni srbijanski logori, Stajićevo i Begejci. Mogli su osjetiti užas i vidjeti u kakvim su neljudskim uvjetima držali zarobljene ljude.

Iz Memorijalnoga centra autobusom su se dovezli do Spomen doma Ovčara kao i  na samo stratište gdje su u zajedničku jamu (masovnu grobnicu) bačeni ranjenici iz bolnice.

Nakon toga smo krenuli put Šarengrada u kojem smo posjetili Zajednicu Cenacolo gdje su učenici slušali teške životne priče dvojice članova Zajednice. Put nas je dalje vodio prema Iloku, Vinkovcima i. na kraju, Đakovu.